Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Emilia Piasecka, pracownica obsługi w LO w Żninie jest specjalnie oddelegowana do dezynfekowania kilka razy dziennie klamek i poręczy w budynku szkoły fot. Karol Gapiński

Na razie odwołano dwa koncerty w ŻDK, ogólnopolskie mistrzostwa strażaków w piłkę nożną, prawdopodobnie nie odbędą się Biegi Hopfera i wiele wskazuje na to, że nie odbędą się w pierwotnym terminie Biegi Żnińskie. Jeśli chodzi o inne planowane wydarzenia kulturalne w Żninie - one też nie są pewne.

We wtorek, 10 marca w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyły się spotkania wojewody Mikołaja Bogdanowicza najpierw ze starostami powiatów, a następnie z wójtami i burmistrzami gmin w obrębie naszego województwa. Były to spotkania poświęcone sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem. Jak przekazał nam starosta Zbigniew Jaszczuk w tej chwili (10 marca o 14.00) nie ma żadnego, potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem na terenie całego województwa, czyli również w powiecie żnińskim. - Była tylko jedna sytuacja z pacjentką w ośrodku zdrowia w Barcinie, która narobiła rabanu, przychodząc tam, choć wszędzie powtarza się, iż należy te przypadki zgłaszać do sanepidu, szpitali zakaźnych, czy dzwonić na pogotowie, a nie przychodzić samemu do przychodni i szpitali - powiedział Zbigniew Jaszczuk.
W Pałuckim Centrum Zdrowia od zeszłego tygodnia obowiązuje zakaz wchodzenia dla osób, które nie są pacjentami lub pracownikami.
Tadeusz Kosiara, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żninie powiedział, że nie ma w tej chwili zakazu organizowania imprez kulturalnych i sportowych na naszym terenie. Jest wskazówka centralna, by odstąpić od organizowania imprez masowych. Takimi są według przepisów imprezy dla co najmniej 1000 osób, odbywające się pod dachem. Takich imprez w planie na najbliższe tygodnie nie ma na terenie powiatu żnińskiego. Natomiast to, czy powinny się odbywać wszelkie inne imprezy kulturalne, sportowe itp., to zależy od organizatorów, którzy podejmując decyzje powinni też wziąć pod uwagę spodziewany wiek uczestników, charakter wydarzenia itp.
Starosta poinformował, że na pewno nie odbędą się planowane za trzy tygodnie Mistrzostwa Polski OSP W Gąsawie. Prawdopodobnie zostaną odwołane Biegi im. Tomasza Hopfera w Janowcu. Pod znakiem zapytania stoi też kwestia przeprowadzenia Biegów Żnińskich. - Mamy w tym roku niesamowite problemy organizacyjne. Najpierw był problem z patronem biegu i wybiciem nowych medali. Na pewno poniesiemy wyższe koszty, niż zakładaliśmy. Jednak na szczęście nie został wykonany cały komplet medali ze Stanisławem Czabańskim. Poza tym w przyszłym roku dostaniemy od wykonawcy upust na nowy komplet medali, więc ten większy wydatek, który ponosimy teraz, będzie za rok niższy. Problemem jest też to, iż być może nie otrzymamy zgody dyrektora na zajęcie sali gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym, a tam zawsze mamy biuro zawodów. 11 marca po południu mamy spotkanie zarządu Klubu Biegacza 1992 i będzie na nim podjęta decyzja, czy organizujemy w tym roku biegi w pierwotnym terminie, czy je przesuwamy. Kwestia przesunięcia też rodzi problemy dla nas, bo biegacze mają rozpisane swoje cykle startowe i pozajmowane terminy. Mogą się domagać zwrócenia opłat startowych, bo start w innym terminie nie będzie w ich przypadku wchodził w grę - mówi Stanisław Goclik, organizator biegów. Jeśli chodzi o puchary dla zwycięzców, to podjęto decyzję, aby na tabliczkach na tych pucharach przytwierdzanych nie podawać dziennej daty biegu. Ze względu bowiem na koronawirusa nie wiadomo, kiedy on się odbędzie.
W środę, 11 marca starosta Zbigniew Jaszczuk wyznaczył spotkanie z dyrektorami szkół i Domów Pomocy Społecznej, na którym będzie omawiany temat koronawirusa. Będzie zalecał szefom DPS, by wprowadzili ograniczenia w zakresie wizyt w tych domach osób z zewnątrz.
Na tę chwilę wiadomo, że Magdalena Zygmunt, dyrektor Żnińskiego Domu Kultury odwołała koncert Dezertara (miał się odbyć 13 marca) i koncert Ojcowie i synowie (z 21 marca). Osoby, który nabyły bilety na ten pierwszy koncert mogą odbierać za nie pieniądze. Dawid Kolasa, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie przekazał, że koncert Eleni prawdopodobnie też zostanie odwołany. W piątek, 13 marca w Muzeum Ziemi Pałuckiej ma być wernisaż wystawy Łukasza Bąka. Dyrektor Jędrzej Małecki zastrzega, że sytuacja jest zmienna i wiele zależeć będzie od rozmów z organem prowadzącym lub wytycznych z wojewódzkiego sztabu kryzysowego, bądź sanepidu.
- W środę przed południem będzie narada, na której zapadnie decyzja, które wydarzenia sportowe oraz w instytucjach kultury i w szkołach będą odwołane lub ich termin zostanie przesunięty. Nie ukrywam, że takie decyzje brane są pod uwagę - powiedział Dawid Kolasa.

Karol Gapiński, 10 III 2020

 

Z ostatniej chwili:
Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe zostaną zamknięte na dwa tygodnie. W czwartek i piątek (12-13 marca) szkoły zapewnią opiekę, ale zajęć lekcyjnych nie będzie.
Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 12 marca.

(mr), 11 III 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.