Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Wiesław Rumel, Robert Luchowski, Teresa Rusiewicz, Maciej Sobczak z pamiątkowymi statuetkami wręczonymi przez Aleksandra Zawiszę (z prawej) fot. Sylwia Wysocka

Planowana lokalizacja kawernowego, podziemnego magazynu gazu to wysad solny Damasławek, na pograniczu gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin. Badania polegały na wykonaniu dwóch otworów wiertniczych - pierwszy osiągnął głębokość 1979 metrów, a drugi 1625 metrów. Z obu otworów pobrano rdzenie, wstępne wyniki wskazują, że oba otwory nadają się pod budowę podziemnego magazynu gazu.

Badania wypadły pomyślnie i choć przedstawiciele Gaz-System z uwagi na prowadzone jeszcze analizy i badania nie mówią jednoznacznie o budowie kawernowych magazynów gazu, to z ich wypowiedzi i założeń wynika już przekonanie o sukcesie inwestycyjnym na pograniczu gmin Janowiec i Żnin.
W minionym tygodniu w Świątkowie z mieszkańcami tej wsi, władzami samorządowymi gmin Janowiec i Żnin, urzędnikami tych gmin spotkali się przedstawiciele Gaz-System, spółki odpowiedzialnej za przesył gazu ziemnego, zarządzającej najważniejszymi gazociągami w Polsce. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG Świnoujście.
Spotkanie w Świątkowie, w którego program weszły prezentacja, podziękowania i piknik, było podsumowaniem części prac geologicznych na wysadach solnych w Świątkowie. Prace na dwóch wiertniach trwały rok, a ich efekt cieszy nie tylko przedstawicieli firmy, ale i lokalne władze oraz mieszkańców. Wielokrotnie powtarzano, że mieszkańcy Świątkowa to bardzo gościnni ludzie, służący pomocą, którzy pracowników wiertni traktowali jak miejscowych.
Zastępca dyrektora pionu rozwoju rynku gazu Gaz-System Aleksander Zawisza podkreślił, że zakończenie ważnego etapu w ramach prowadzonych prac dało wstępne, pozytywne wyniki, które przybliżają spółkę do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie budowy magazynu, która planowana jest na koniec 2019 roku.
Planowana lokalizacja kawernowego, podziemnego magazynu gazu to wysad solny Damasławek, na pograniczu gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin. Jak odkreślał Aleksander Zawisza, dotychczasowa nazwa wysad solny Damasławek jest mało precyzyjna, bo wysad jest na terenie gmin Janowiec i Żnin w sąsiednim województwie. Zapewnił, że w trakcie postępu prac nazwa ta z pewnością zostanie zmieniona i sprecyzowana co do lokalizacji.
Badania polegały na wykonaniu dwóch otworów wiertniczych - pierwszy osiągnął głębokość 1979 metrów, a drugi 1625 metrów. Z obu otworów pobrano rdzenie, które teraz podlegają pomiarom, analizom mającym dostarczyć wiedzy na temat budowy geologicznej, w tym właściwości chemicznych i fizycznych soli oraz warunków hydrogeologicznych. Wstępne wyniki wskazują, że oba otwory nadają się pod budowę podziemnego magazynu gazu. Pobrane w otworach rdzenie solne będą podlegały dalszym badaniom. Na wybranych rdzeniach wykonane zostaną badania mechaniczne, ługownicze i chemiczne, które dostarczą spółce niezbędnych i kluczowych dla powodzenia projektu informacji. Obecnie otwory badawcze są zabezpieczone, po placach wiertniczych, wieżach, kontenerach i całej infrastrukturze nie ma już śladu, a teren został zrekultywowany.
Pokłady soli w Świątkowie dają możliwości uzyskania kawern do zmagazynowania 10.000.000 m3 gazu na raz.

„Gaz-System“ przygotował małe laboratorium, które przyciągało nie tylko dzieci fot. Sylwia Wysocka


Firma Gaz-System pamiątkowymi statuetkami dziękowała włodarzom gmin Janowiec burmistrzowi Maciejowi Sobczakowi, Żnin burmistrzowi Robertowi Luchowskiemu, staroście Zbigniewowi Jaszczukowi, w imieniu którego statuetkę odebrał Wiesław Rumel, szef wydziału ochrony środowiska w starostwie oraz sołtys Świątkowa Teresie Rusiewicz. Podczas konkursów i zabaw przybyli biesiadnicy mieli okazję wygrania grudki soli z miejscowego złoża oraz firmowych gadżetów.
Maciej Sobczak podkreślał, że ma nadzieję, że inwestycja będzie kontynuowana. - Zrobiło się nam smutno, że dzisiaj spotykamy się na podsumowaniu tego etapu, bo przyzwyczailiśmy się do tych wiertni - wież, które tutaj stały. Czasami wieczorem czy nocy z uwagi na to, że były bardzo ładnie podświetlone kierowcy kierowali się na wieże w Świątkowie. Uciążliwości pewnie jakieś były, bo zawsze przy inwestycjach są, ale myślę, że udało się nam wspólnie w najlepszy i najłagodniejszy sposób je przeprowadzić, bo z naszej strony najczęściej problem stanowiły drogi, które nie były na taką inwestycję przygotowane, miejscami były to odcinki gruntowe, ale udało się doprowadzić je do stanu poprzedniego i liczymy, że te inwestycje będą kontynuowane, a my postaramy się te drogi lepiej przygotować - mówił Maciej Sobczak. Dziękował firmie za otwartość, za to, że od samego początku informowali ratusz o swoich działaniach, o zamiarach, o tym, co będzie robione. - Dużo się nauczyliśmy, mogliśmy praktycznie się przekonać, zobaczyć ten proces i odbywało się to z zachowaniem wszelkich norm BHP. Liczymy na to, że ta inwestycja będzie miała dalszy ciąg, że będzie się rozwijać, liczymy, że przyniesie nam wymierne korzyści finansowe, miejsca pracy, żeby i wieś i gmina miała z tego pożytek - mówił burmistrz Janowca.
Robert Luchowski podkreślił, że inwestycja w Świątkowie determinuje rozwój gospodarczy gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin. Zapewnił, że te gminy połączyła nie tylko rozbudowa drogi wojewódzkiej 251, której sprawcą jest obecny na sali radny wojewódzki Ryszard Kierzek, bo drugim elementem wspólnym rozwoju gospodarczego będzie kawernowy magazyn gazu. - Chciałbym podziękować za obecność na naszym terenie, cały proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń. Te działania, które odbywają się w Świątkowie, związane są z działaniami na terenie gminy Żnin. Głęboko wierzymy, że zakończy się powodzeniem, za co trzymamy kciuki - mówił Robert Luchowski.
Teresa Rusiewicz dziękowała za wspólne inicjatywy Gaz-Systemu z sołectwem Świątkowo. - Ten rok tak szybciutko minął, bez zgrzytów - mówiła Teresa Rusiewicz.
Po prezentacji wszyscy przybyli wraz z mieszkańcami Świątkowa udali się w plener na poczęstunek i integrację z wieloma zabawami, atrakcjami i możliwościami do pogłębienia wiedzy w sprawie trwającej inwestycji.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1386 (36/2018)

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.