Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Najnowsze - uroczystości

loading...
Najnowsze - uroczystości

Najnowsze - w szkole

loading...
Najnowsze - w szkole

Najnowsze - na sygnale

loading...
Najnowsze - na sygnale

Najnowsze - sport

loading...
Najnowsze - sport
loading...
  Drogi
  Kultura
  Zdrowie
  Polityka
Starosta Zbigniew Jaszczuk nie musiał dokonywać w bieżącej kadencji ostrych cięć, bo kolejne budżety pozwalały na realizację kilku kluczowych inwestycji. Przydałoby się natomiast ostre cięcie, żeby poprawić nadzór chociażby nad finansami szpitala. fot. Arkadiusz Majszak

Mijającą dobrą kadencję starosty Zbigniewa Jaszczuka cieniem przykryły sprawy, które wyłoniły się u jej schyłku. Nadzór nad szpitalem, sprawa magazynu odpadów w Janowcu i nagranie, które dotyczy odwołanego komendanta powiatowego policji w Żninie, bez wątpienia zostawiły widoczny ślad.

Kolejne cztery lata w samorządzie powiatowym starosta żniński Zbigniew Jaszczuk ma za sobą. Niedawno Zbigniew Jaszczuk otrzymał tytuł Starosty 20-lecia. Za to, że tak długo rządzi i bez wątpienia ma wpływ na rozwój powiatu. Rzeczywiście rządzi od początku istnienia samorządu powiatowego, z tym że pierwszą w pierwszej kadencji musiał się podzielić fotelem starosty niemal po połowie z Bolesławem Cieniawą, który stracił stanowisku po odwołaniu przez Radę Powiatu.
Mijająca kadencja nie była dla starosty tak nerwowa i emocjonalna, jak dwie inne minione kadencje, kiedy sporo krwi napsuli mu Henryk Tokarz i Stefan Firszt. Wtedy to dwukrotnie ratował się przed odwołaniem rzutem na taśmę, gdy autorom przewrotu zabrakło dwa razy dokładnie jednego głosu.
Tym razem trudne chwile starosta przeżywa na koniec kadencji. Cieniem przykryły ją sprawy, którymi żyła i cały czas żyje opinia publiczna. Jedną z nich jest sprawa dotycząca odwołania z funkcji komendanta powiatowego policji w Żninie Artura Krajewskiego. Do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy wpłynęła sprawa przeciwko staroście, do której dołączone zostało też nagranie. Ma z niego wynikać, że starosta powołuje się na wpływy u komendanta wojewódzkiego policji.
Drugą sprawą, której z pewnością starosta nie zaliczy do swoich sukcesów, jest przegrana sprawa w sądzie, na bazie której powiat będzie musiał zapłacić 289.863 zł wraz z odsetkami i kosztami postępowania sądowego na rzecz właściciela magazynu z porzuconymi chemikaliami w Janowcu za wydanie decyzji niezgodnej z umową najmu. I oby tylko to była jedyna kwota, którą będzie musiał zapłacić powiat, bo kasa powiatu żnińskiego może być uszczuplona jeszcze dodatkowo o 5-6 mln złotych, jeśli sąd nakaże uprzątnąć magazyn z chemikaliami staroście.
I trzecia sprawa, która być może również nie daje spać Zbigniewowi Jaszczukowi, to problemy finansowe szpitala. Sprawa dotycząca zagarnięcia ponad 7 mln złotych obnażyła patologię w kwestii nadzoru nad finansami szpitala. Nie sposób się tutaj nie zgodzić z radnym Wojciechem Szczęsnym, który nie ma zaufania do rady nadzorczej Pałuckiego Centrum Zdrowia. Ja też nie mam. Bo sprawa nie dotyczy roku, dwóch, ale dwunastu, a może nawet i więcej lat, bo na co słusznie zwrócił uwagę także Marian Kawka, ten proceder trwa od czasu, kiedy księgowością szpitala zajmowała się Ewa K. Czyli w momencie, kiedy Ewa K. w sądzie płakała i usłyszała wyrok, z kasy szpitala wypływały następne pieniądze na prywatne konta. I tego również nie mogę zrozumieć, że rada nadzorcza, której obowiązkiem jest wnikliwe badanie działalności i finansów spółki cały czas działa w stałym (jeśli nie liczyć jednej zmiany) składzie. Co to jest za nadzór?
Co do pozostałych obszarów działania starosty, to - jak stwierdził na ostatniej sesji Rady Powiatu jeden z samorządowców - kończąca się kadencja była nudna. Jeśli nawet była jedną z najnudniejszych z punktu widzenia obserwatora, to dla Zbigniewa Jaszczuka była także jedną z najlepszych z punktu widzenia inwestycji.
Kluczową i pewnie najważniejszą inwestycją kończącej się kadencji była budowa nowej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie. Co prawda udział finansowy w tejże inwestycji ze strony powiatu był znikomy, niemniej warto zwrócić uwagę na działania i zaangażowanie starosty w powodzenie przedsięwzięcia. Chociażby fakt, że powiat dysponował działką, którą przekazał pod budowę nowej komendy, przyczynił się do szybszej realizacji inwestycji. Nowa siedziba dla żnińskich strażaków, która jest bardzo okazałą budowlą, powstała w niecały rok i trzeba przyznać, że wkład powiatu w to, ażeby tak się stało, był niemały.
Inwestycją, która spędzała sen z powiek wielu radnym, ale przede wszystkim z uporem maniaka jej realizacji domagał się radny Stanisław Pogiel, jest most w Lubostroniu. O ile mnie pamięć nie myli, to o remont mostu w Lubostroniu radni wnioskowali już od pierwszej kadencji. Stan mostu z roku na rok stawał się coraz gorszy, a w bieżącej kadencji zaczął już zagrażać bezpieczeństwu kierowców. W końcu dzięki wsparciu z rządowych pieniędzy temat mostu w bieżącej kadencji został całkowicie zamknięty. Żaden kierowca nie musi już drżeć czy nie wpadnie do Noteci, kiedy będzie przejeżdżał przez drewniany, chwiejący i trzęsący się most w Lubostroniu. Bo tej przeprawy po prostu już nie ma. Powstał nowy most, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.
Na plus mijającej kadencji należy zaliczyć inwestycje drogowe. Wszystkich oczywiście nie da się wymienić, ale warto skupić się tutaj na remontach fatalnych nawierzchni z Żernik do Janowca, z Wenecji do Lasek Wielkich, z Szelejewa do Ryszewka. Realizowana jest kolejna droga z Janowca do Kołdrąbia. Wszystkie wspomniane nawierzchnie dróg były w stanie katastrofalnym i jazda po nich była nie lada wyzwaniem dla kierowców. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele dróg powiatowych, które wymagają natychmiastowej naprawy, chociażby droga z Podobowic w kierunku Gorzyc. To już jest jednak zadanie dla kolejnej Rady Powiatu, żeby zabezpieczać pieniądze na ich kapitalny remont.
Dobrze też układała się współpraca powiatu w gminami w zakresie realizacji chodników przy drogach powiatowych. Już kilka lat temu przyjęło się, że budowa chodników przy drogach powiatowych będzie współfinansowana przez powiat i gminy. Ten sprawdzony wariant był kontynuowany w bieżącej kadencji, dzięki czemu w każdej gminie powstało co najmniej po kilka chodników, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych, a w szczególności dzieci i młodzieży idących na przystanek autobusowy.
W kończącej się kadencji poprawiła się baza sportowa przy szkołach średnich w powiecie. Powstały wielofunkcyjne boiska przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i I Liceum Ogólnokształcącym w Żninie. Powiat pozyskał też pieniądze na budowę kolejnych boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół Specjalnych w Żninie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łabiszynie i Zespole Szkół Niepublicznych. Budowa tych boisk zakończy się już w kolejnej kadencji, a konkretnie w przyszłym roku. Skoro jesteśmy przy bazie sportowej szkół warto nadmienić, że powiat w końcu uporał się też z problemem ogrzewania podłogowego na hali sportowej przy I LO w Żninie. Została położona nowa posadzka, która regularnie była niszczona przez wodę, a ogrzewanie zainstalowano w ścianach. Problemu więc już być nie powinno. Warto również przypomnieć termomodernizację kilku powiatowych obiektów, w tym Zespołu Szkół Specjalnych w Żninie i domów pomocy społecznej.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1390 (40/2018)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.